VšĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras

Profesionali burnos higiena

Kategorijos :Naujienos

         Graži šypsena, sveiki dantys ir dantenos turėtų būti pas kiekvieną žmogų. Tai kas savaime suprantama ir nėra nepasiekiama svajonė. Tačiau realybė kitokia. Beveik pusei visų žmonių, sulaukusių 18 metų, jau galima pastebėti periodonto ligų požymius, o virš 35 metu – net 75% serga periodonto ligomis.

Sveikos dantenos yra rausvos, tampriai prigludusios prie dantų, palietus nekraujuoja, neskausmingos. Prasidėjus dantenų uždegimui jos parausta, paburksta , valantis pakraujuoja. Tačiau žmogus neskuba kreiptis į specialistą, o pasikliauja reklamų , pažystamų ar vaistininkų patarimais. Taip ligai progresuojant uždegimas apima periodonto audinius ir prasideda periodontitas. Periodontitas – tai liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą. . Negydomas uždegimas iš dantenų išplinta i gilesnius periodonto audinius. Pažeidžiamas ir nyksta periodonto raištis, dantenos atšoka nuo dantų, susidaro taip vadinamos periodonto kišenės, kuriose kaupiasi bakterijos, minkštas dantų apnašas, akmenys.  Ima tirpti alveolinis kaulas(vieta, kur yra dantų šaknys), dantenos gali nuslinkti nuo dantų tiek, kiek nutirpo kaulas, tuomet dantys atrodo išilgėję, dantys pradeda klibėti ir netgi savaime iškrenta. Pagrindinis periodonto ligų veiksnys yra dantų apnašos. Jose esantys mikroorganizmai sukelia periodonto audinių uždegimą ir nykimą. Bėgant laikui, minkštos dantų apnašos virsta dantų akmenimis. Pats žmogus ne visada gali pamatyti dantų akmenis ypač jei jie formuojasi vidinėje dantų pusėje ar po dantenomis.

Norint išvengti periodontito, labai svarbu tinkama asmeninė burnos ertmės higiena. Reikia ne tik išmokti taisyklingai valyti dantis, bet ir bent kartą per metus apsilankyti pas burnos higienistą, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena. Procedūros metu šalinamos dantų apnašos, akmenys , poliruojami dantų ir plombų paviršiai. Pacientas mokinamas, kaip taisyklingai ir kokybiškai prižiūrėti savo dantis. Akcentuojama,  į ką reiktų atkreipti dėmesį , kad pagerinti dantų ir dantenų būklę. Parenkamos individualios burnos higienos priemonės būtent konkrečiam pacientui. Paskiriamas sekantis vizitas. Apsilankymų dažnumas pas burnos higienistą kiekvienam nustatomas priklausomai nuo periodonto būklės.

Reikia įsidėmėti, kad vadinamosios „ naminės priemonės“ negali pakeisti gydymo ir specialisto  rekomendacijų. Komandinis specialisto ir paciento bendradarbiavimas leidžia iki gilios senatvės išsaugoti sveikus dantis ir periodonto audinius.

 

 

Parengė: burnos higienistė

Diana Dijokienė